Palau je ostrvo i republika koju čini oko 340 ostrva, od kojih je samo 40 naseljeno. Sva nenaseljena ostrva nalaze se oko Rock Islands lagune.
Letovanje
Palau Komadić raja
Palau: Komadić raja u južnom Pacifiku
Sačinjena od brojnih velikih i malih šumovitih krečnjačkih ostrva, raštrkanih unutar morske lagune zaštićene barijernim grebenom pod zaštitom Unesco-a. Oko 75% teritorije Palaua je prekriveno autohtonim šumama i mangrovama koje su dom raznim endemskim biljkama i faunama, zbog čega su prirodne lepote ovog ostrva od neprocenjive vrednosti.
Zbog svoje veličine, Palau je teško uočiti na mapi jer je to ujedno i jedna od najmanjih zemalja sveta, zajedno sa Nauruom i Vatikanom. Ipak, ako posmatrate geografsku lokaciju i planirate putovanje u ovaj komadić raja, možete ga uočiti 900 km istočno od Filipina i 3200 km južno od Japana.
Kako doći do ostrva?
S obzirom na veliku udaljenost i činjenicu da je do skoro ovo ostrvo bilo slabo poznato javnosti, jedini način da se do Palaua dođe jeste preko međunarodnog aerodroma Tmetuchl, koji je ujedno i jedini aerodrom Palau. Sa ovog aerodroma se može leteti u pet različitih zemalja a realizuje se samo 20 odlazaka i dolazaka iz inostranstva nedeljno. Destinacije iz kojih se može stići u Palau su Inčeon (Južna Koreja), Tajpej (Tajvan), Guam, Manila (Filipini) i Makao (Kina). Danas je Palau svetski poznat i globalno priznat po svom morskom biodiverzitetu i svojim naporima u zaštiti i očuvanju okeana.
Idealno vreme za putovanje u Palau
Palau karakteriše klima koja se odlikuje toplim i suvim letima, ali i blagim zimama. Ljubitelji sunca i letnjeg odmora će svoje putovanje u Palau planirati upravo u junu i avgustu kada je ujedno i najtoplije. Sve do kraja oktobra temperature su prijatne i idealne za upoznavanje ovog, do skoro nepoznatog, ostrva.
Legenda vodopada Ngardmau
Vodopad Ngardmau se nalazi na najvišoj tački Palaua, planine Ngerčelčus koja je visoka 217 metara. To je ujedno i najviši vodopad u čitavoj Mikroneziji: visine oko 30 metara i širine 37 metara. Do vodopada se može doći pešaka, ali je za takav poduhvat potrebno imati dobru kondiciju jer strmom stazom se pešači čak 35 minuta. Staza do vodopada vodi kroz džunglu, ali je svaki minut ove šetnje korak bliže uživanju u kupanju u hladnim bazenima u podnožju vodopada.
Kao i mnoge druge kulture, i Palau je specifičan po brojnim legendama koje se prenose vekovima unazad. Jedna od legendi kaže da je vodopad Ngardmau stvorilo telo duha, džinovske jegulje sa jednim okom za koju se verovalo da je Bog. Jednog dana duh je pao u dubok san. Nikad se više nije probudio i njegovo telo se pretvorilo u reku. Veruje se da je njegova glava postala vodopad Ngardmau.
Palau čuva kamene monolite stare više od 2000 godina
Monoliti su statue od kamena koje su isklesane u jednom komadu. Smeštene na severnom delo Babeldaoba, raštrkano je čak 35 kamenih monolita. Prema lokalnoj veri, smatrani su svetim područjem za molitve i rituale, koji datiraju pre više od 2000 godina. Prema legendama, kameni monoliti su stubovi koji podržavaju sastanke bogova u kući Bai. Kamenje nije isklesano sa ostrva, već je uvezeno da simbolizuje moć vladajućih elita u to vreme.
Upoznajte Palau iz drugog ugla
Prepoznatljiv po svojim netaknutim grebenima, biodiverzitetu, brojnim pećinama i uzbudljivom morskom životu, Palau pruža ronilačke atrakcije koje omogućavaju da upoznate ovo čarobno ostrva iz drugog ugla. Na ostrvu postoji preko 50 imenovanih lokacija za ronjenje i isto toliko olupina koje su dostupne za istraživanje. Dobra vidljivost omogućava uživanje u više od 400 vrsta tvrdih korala koji grade grebene i oko 150 vrsta mekih korala.
Fascinantni specijaliteti palauanske kuhinje
Kuhinja Palaua odražava specifičan spoj japanske, filipinske, indonežanske i američke kuhinje. Otuda, poseta ostrvu Palau i čitave Mikronezije u Tihom okeanu mora biti upotpunjena ukusima tradicionalne palauanske hrane. Palauanska hrana koju obavezno treba probati kako bi iskusili sve čari ove tropske zemlje je:
- Spam Musubi – užina napravljena od mariniranog, grilovanog komada spama na vrhu mekog suši pirinča. Ova ukusna grickalica je umotana u po uzoru na suši, u morske alge.
- Ulkoi – pecivo koje se pravi od škampa i tikvica, a zatim se prži u dubokom ulju dok ne dobije zlatnu boju i hrskavu teksturu.
- Tempura – zalogaji ribljeg filea servirani sa kremastim majonezom i drugim sosevima.
- Halu – halo – slatki desert koji se služi posle glavnog jela na Palau. Ovaj slatki i kremasti desert se sastoji od drobljenog leda, kokosovog mleka i drugih sastojaka koji daju specifičnu slatkastu teksutru.
- Taro Rosti - Taro je biljka koja raste u izobilju na Palau i ljudi su kreativni sa ovim korenastim povrćem zbog čega je taro glavni sastojak supa, kolača, salata. Taro rosti je specifično jelo u kome se koren biljke oljušti, izrenda, pa sjedini sa lukom, solju i biberom u homogenu smesu. Zatim se prži na ulju sa svake strane do zlatno-braon boje i servira dok je još vruća, čime se dobija brza užina ili ukusan prilog.
Sviđa mi se ovo
Pročitajte slične blogove
Komentari (0)
Napišite komentarPutovanje